pühapäev, 1. mai 2016

Vaheaeg!!!

Viimased kolm nädalat oli minul siin kevadvaheaeg ja see postitus tuleb sellest, mida ma vaheaja jooksul teinud olen.

1. Nädal
Nädala algus on kirja pandud eelmise postituse lõppu, nii et ma alustan seda postitust kolmapäevas(13.04).
Kolmapäeval käisimse me hostõega batuudipargis(skypark'i sarnane koht). Nii hea tunne oli jälle üle pika aja batuudi peale saada ja tore oli näha, et päris kõike ei ole ma õnneks veel ära unustanud. 

Neljapäeval(15.04) võtsime me klassiõega jälle ette reisi IKEA'sse. See plaan tekkis meil juba mitu nädalat varem koolis istudes ja mõeldes, kui tore koht see IKEA ikka on :D Kuna sattusime sinna lõuna ajal, siis otsustasime me lõpuks ometi neid kuulsaid lihapalle proovida. 


Reede(16.04) varahommikul suundusime me hostema ja hostõega rongi peale, et sõita 4 tunni kaugusel asuvasse väikelinna nimega Zermatt. Zermatt on linn Šveitsi kõige kuulsama mäe ehk Matterhorn'i jalamil. Sinna läksime me sellepärast, et mul oli see mägi veel nägemata ja see on üks kuulsamaid vaatamspunkte terves riigis. Kuna sealne suusakeskus asub piisavalt kõrgel aastaringseks lumeks, siis otsustasime perega ka oma suusada kaasa võtta, et siis kaks päeva suusaradadel veeta. Kahjuks meil ilmaga väga ei vedanud ja pilvede tõttu jäi meil mäetipp nägemata, aga vähemalt saan ma nüüd öelda, et ma olen aprilli keskpaigas suusatamas käinud. Seal olles ööbisime me noortehotellis, mis on siin riigis väga modernsed ja ilusad kohad, ning meil õnnestus saada tuba otse vaatega Matterhorn'ile. Kuigi mäge ennast otseselt näha ei olnud, oli vaade toast ikkagi ilus.
 
Järjekordselt õnnestus meil nn põllu peal suusatada
3883 meetrit üle merepinna :)
Suusakeskus asus Itaalia piiri peal ja muidugi oli teisel pool piiri imeilus ilm


Juba teist korda aravsid aasia turistid, et ma olen tore Šveitsi suusataja, kellega saab pilte teha 

2. Nädal 
Esmaspäeval(18.04) tähistati Zürich'is suvisele tööajale üleminekut. Tähtpäeva nimi on Sächsilüüte ja see toimub iga aasta Aprilli kolmandal esmaspäeval. Natuke ka ajaloost: Keskajal kestis talvel tööpäev päikeseloojanguni ja suvel pidid kõik töö lõpetama, kui kirikukellad kell 6 lööma hakkasid. Sõna Sächsilüüte tuleb Šveitsi saksa keelest ja tähenda "kella kuuene kellade helisemine". 
Täpselt kell kuus pannakse põlema Böögg (otsetõlkes kaltsunukk), mis on lumememme kujuga ja täidetud püssirohupadrunitega. Padrunte eesmärk on panna nuku pea plahvatama, sest selle järgi ennustatakse ilma saabuvaks suveks(mida kiiremini pea ära lendab, seda soojem/ilusam suvi tuleb). Sellel aastal võttis see aega lausa 43 minutit, mis on ajaloo kõige pikem aeg. Võrdluseks see, et hea suve jaoks peaks olema aeg alla 10 minuti. 
Zürichis olime me suure grupi vahetusõpilastega peaaegu kõikidest maailmajagudest(Põhja-Ameerika, Lõuna-Ameerika, Euroopa ja Austraalia/Uus-Meremaa). Paraadi me väga palju ei jäginud sest õues oli 3 kraadi sooja ja vihma sadas lõputult. 


Vihmavarjude tõttu väga palju seal näha ei olnud :(

Kolmapäeval(20.04) käisime me pere ja peretuttavatga Saksamaal Europa-Park'is. Europa-Park on suur lõbustuspark Lõuna-Saksamaal, mis koosneb erinevaid euroopa osasid kujutavatest väikestest külakestest ja nendes asuvatest erinevatest ameerika mägedest. Seal pargis asub ka üks euroopa kõige kõrgematest(kui aastani 2012 kõige kõrgem) ameerika mägedest, mille kiirus ulatub kuni 130 km/h. Kuna kõik minu perest olid varem juba selle peal käinud, siis nad otsustasid sinna kõige esimesena minna, et näidata mulle kui tore see on. Muidugi kartsin ma alguses ikka väga aga pärast sõitu sain ma aru, et see on ikka päris tore ameerika mägi. Pargis oli ka palju teisi kiired sõite ja kunagi pean ma kindasti sinna tagasi minema, sest ühe päevaga ei jõua seal küll kõike korralikult läbi vaadata/teha. 
Reedel(22.04) võtsin ma ette sõidu Lugano'sse, mis on linn Šveitsi itaaliakeelses osas ja teisel pool alpe. Sinna sõit võttis rongiga umbes 3,5 tundi aega aga õnneks oli terve tee läbi mägede ja vaade oli aknast imeline. Kohale jõudes avanes mulle imeilus vaade järvele ja seda ümbritsevatele troopilistele taimedele. Kogu itaaliakeene osa Šveitsist on täpselt nagu Itaalia, ainult et hinnad on 3x kõrgemad :D
Pühapäeval(24.04) käisime me YFU'ga Basel'is MuBa'l. MuBa ehk Mustermesse Basel on iga aasta toimuv mess, kus esitletakse absoluutselt kõikidest teemadest uusi tooteid(voodid, basseinid, toit jne.). Enne sisseminekut jagati seal paberkotte, kuhu sai siis kõik tasuta jagatud asjad sisse panna. Kahjuks käisime me seal viimasel päeval, nii et väga palju asju meil koguda ei õnnestunud. 

3. Nädal 
Teisipäeval(26.02) käisin ma jälle Šveitsi itaaiakeelses osas ja seekord linnas nimega Locarno. Locarno on jälle üks järveäärne linn troopiliste taimedeja sooja ilmaga. Kahjuks oli aga nädalavahetusel ilm jälle pöörde teinud ja mulle jätkus ainult 13 kraadi sooja ning õhtu poole hakkas veel vihma ka sadama. Seal piirkonnas olles külastasin ma ka kõrvalinna Ascona, mis on Šveitsi kõige madalamal asuv linn. Ascona asub 196 meetrit üle merepinna :D
Sattusin sinna sõites mingi väga uhke rongi peale, mis oli peaaegu tühi :)
Vaade mägedele rongiaknast

Kolmapäeval(27.04) sõitsin ma rongiga teise suunda ja seekord linna nimega Lausanne. Lausanne asub Šveitsi prantsuskeelses osas ja kui Luganos/Locanos osati veel natuke saksa keelt, siis seal ma enam saksa keelega hakama ei saanud ja kasutusele tuli võtta inglise keel. Seal külastasin ma olümpiamuuseumi ja vaatasin linnas ringi. Linn ise on väga ilus ja arhitektuuri poolest meenutab ta väga prantusmaad. Nagu esmaspäevalgi külastasin ma ka kõrvallinna, mis seekord oli Montreux. Montreux on tuntud oma imeilusa järvekalda poolest. Seal veetis palju aega ka Freddie Mercury nii et see peab ilus koht olema :)


Imeilusad järveäärsed majad olid seal

Freddie Mercury
Kuidas rongis mugavalt magada?
Reedel(29.04) käisin ma klassiõega Zürichis. Kuna me olime varem lugenud, et seal saab tasuta jalgrattaid laenutada, siis mõtlesime, et läheme ja vaatame üle, kuidas see toimib. Kahjuks tekkis sellega kohale jõudes natuke probleeme, nii et jalgrattaga sõitmine jäi ära. Õnneks oli sel päeval ilm ilus ja me otsustasime hoopis minna järvele vesijalgrattaga sõitma. Pärast seda pidasime me järve kaldal pikniku ja kõndisime lihtsalt mööda linna ringi.
Homsest lugedes on mul siin veel jäänud ainult 8 nädalat ja selle aja jooksul proovn ma võimalikult palju veel siin ringi reisida ja kõiki kohti tundma õppida :D
Tsauki, Brita Kärt

1 kommentaar: